wtorek, 24 października 2017

NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW - WSPÓLNY PROBLEM WIELU MĘŻCZYZNNadmierna utrata włosów jest zjawiskiem powszechnym i dotyczy blisko 2/3 populacji męskiej. 

Jej najczęstszą przyczyną jest łysienie androgenowe, zwane także łysieniem typu męskiego. Dotyczy ono przeciętnie co trzeciego mężczyzny w wieku między 25. a 40. rokiem życia i około 60% mężczyzn w wieku 50 lat. Inne typy łysienia są zazwyczaj przejściowe, jednak związane są z wieloma czynnikami. Warto je znać, aby wiedzieć w jaki sposób sobie z nimi radzić. 

„Gen łysienia” dziedziczony po rodzicach - najczęstsza przyczyna łysienia androgenowego. 

Łysienie androgenowe jest procesem uwarunkowanym genetycznie. Oznacza to, że jeśli występowało u jednego lub obojga rodziców to istnieje duża szansa, że ich potomek także odziedziczy „gen łysienia”. Jego obecność w kodzie DNA warunkuje także określony moment pojawienia się i tempo nadmiernej utraty włosów. U niektórych mężczyzn, problem ten pojawia się dopiero w wieku 40. czy 50. lat. Istnieją jednak także przypadki, kiedy łysienie androgenowe dotyka już 20-latków, a nawet młodszych mężczyzn!

W zależności od przypadku, łysienie androgenowe może przebiegać gwałtownie bądź bardzo powoli- stopniowo odsłaniając skórę głowy. Najczęściej jednak rozpoczyna się od skroniowo-czołowej utraty włosów i prowadzi do powstawania tzw. zakoli w okolicach kątów czołowych. Czasami zdarza się także, że rozpoczyna się w tylnej części ciemienia i postępuje, przyjmując klasyczną postać łysiny na czubku głowy. Może się także zdarzyć, że nadmierna utrata włosów występuje jednocześnie, w obydwu obszarach. 

Co jeszcze może wpływać na utratę włosów? 

Oprócz łysienia androgenowego, istnieją jeszcze inne rodzaje łysienia, jednak są one zazwyczaj przejściowe. Mogą być powiązane z takimi czynnikami jak: przyjmowanie niektórych leków, choroby o podłożu autoimmunologicznym (łysienie plackowate - wyróżniające się występowaniem na skórze głowy owalnych placków pozbawionych włosów, niekiedy więcej niż w jednym miejscu), zmiany hormonalne, urazy, infekcje, stres, ale także niedobór niektórych składników odżywczych. Wśród odwracalnych odmian rozlanych łysienia wyróżnia się jeszcze łysienie anagenowe i telogenowe. W łysieniu anagenowym następuje ostre uszkodzenie mieszka włosowego np. podczas chemioterapii, czy radioterapii i dochodzi do nagłej utraty włosów o uszkodzonej strukturze. Do wypadania włosów dochodzi zazwyczaj kilka dni bądź tygodni po zadziałaniu czynnika uszkadzającego i odrost włosów następuje zazwyczaj samoistnie, po jego ustąpieniu. W łysieniu telogenowym uszkodzenie jest mniejsze, wynikające głównie z silnych przeżyć i chorób mających wpływ na cały organizm, takich jak np. wstrząs pourazowy czy silna gorączka. Czynnik sprawczy powoduje przejście większej liczby włosów w fazę telogenową. Nadmierne wypadanie obserwuje się wówczas po 2-5 miesiącach.

DHT - hormon odpowiedzialny za utratę włosów

Łysienie typu męskiego powiązane jest głównie z dwoma czynnikami: obecnością androgenów (hormonów męskich) i postępującą miniaturyzacją mieszków włosowych. Wpływ hormonu o nazwie dihydrotestosteron (DHT) powoduje skrócenie długości fazy wzrostu włosa, wydłużenie fazy wypadania i okresu pomiędzy tą fazą a rozpoczęciem kolejnego cyklu. W konsekwencji, DHT wywołuje postępujący proces miniaturyzacji mieszków włosowych i ich osłabienie. Włosy stają się więc coraz słabsze i cieńsze a z czasem ich wzrost zostaje praktycznie całkowicie zatrzymany. 

Czy można to powstrzymać? 

Czynniki wywołujące łysienie androgenowe nie są łatwe do powstrzymania. Dużo łatwiej jest uporać się z przejściowymi rodzajami łysienia. 

W przypadku, gdy na głowie osoby łysiejącej doszło do powstania sporej łysiny o podłożu androgenowym jedynym ratunkiem może okazać się przeszczep włosów. Jeśli jednak mamy do czynienia ze wczesnym stadium łysienia, istnieje szansa na ograniczenie dalszej utraty włosów poprzez zablokowanie przemiany testosteronu w hormon DHT, wzmocnienie mieszka włosowego 
i ograniczenie wydzielania łoju. 

Warto podkreślić, że najlepszą metodą przeciwdziałania nadmiernemu wypadaniu włosów jest profilaktyka, w tym zmiana diety na lepszą, prawidłowa pielęgnacja, a przede wszystkim stosowanie preparatów wzmacniających wzrost włosów. 

W walce o piękne i zdrowe włosy skuteczne okazać się mogą preparaty miejscowe, zawierające substancje czynne pozwalające wpływać na odżywienie mieszka włosowego, ukrwienie skóry głowy oraz ograniczenie wydzielania łojotoku.

Należy jednak pamiętać, że stosując takie środki trzeba być systematycznym i uzbroić się w cierpliwość, a otrzymany efekt utrzymywać się będzie jedynie podczas stosowania preparatu. Po jego odstawieniu włosy będą ponownie wypadać, a proces łysienia na nowo zacznie postępować.

O NAS

JESTEŚMY REDAKCJĄ INFORMACYJNĄ ONLINE SKIEROWANĄ DO OSÓB LGBT. NIE JESTEŚMY REDAKCJĄ W ROZUMIENIU USTAWY MEDIALNEJ. JESTEŚMY BLOGIEM TWORZONYM PRZEZ LUDZI, KTÓRZY OPISUJĄ DZIAŁANIA INNYCH W WIRTUALNYM ŚWIECIE !

Jesteśmy tutaj